Zakup mieszkania oznacza podjęcie szeregu bardzo istotnych decyzji. Część z nich wiąże się ściśle z finansami, ale część po prostu z komfortem życia w nabytym mieszkaniu. Pierwszy dylemat, który jest do rozstrzygnięcia to decyzja, czy szukasz mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.
Klimatyczna kamienica
To dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają mieszkania z klimatem i w ścisłym centrum. Tylko to dogodne rozwiązanie dla singli, osób starszych czy tych, którzy szukają dobrej lokaty, aby czerpać zyski z wynajmu. Zdecydowanie gorzej, jeśli ma być to mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi, bo w tym przypadku problematyczne mogą być braki w infrastrukturze, w postaci braku placu zabaw czy zbytniej bliskości ruchliwej ulicy. Trudnością do pokonania może być także dostosowanie się do otoczenia, a przede wszystkim sąsiadów, którzy mają już określone zwyczaje i nawyki. Za to pewne jest, że nie kupujesz kota w worku: dokładnie widzisz, co kupujesz i za co płacisz.
Uwaga na niespodzianki
Zanim kupisz mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź, czy nie kryje żadnej niespodzianki. Najlepiej znajdź osobę, która zna się na elektryce, hydraulice i dokona wyceny kosztów naprawy instalacji. Zbadaj też, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni, czy u dostawców mediów. Wreszcie to, co najważniejsze: meldunki. Nie chcesz chyba kupić mieszkania z lokatorem?
Nowy apartamentowiec
Nowe mieszkanie wymaga zdecydowanie więcej wyobraźni. Bardzo często kupujesz dziurę w ziemi i obrazek z wizualizacji. Nie jest pewne, że twoje mieszkanie i otoczenie będzie dokładnie tak wyglądać, bo wiążąca jest tylko umowa z deweloperem. Dla swojego bezpieczeństwa konieczne jest sprawdzenie wiarygodności i doświadczenia dewelopera. Drobiazgowe sprawdzenie rekomendacji, sprawdzenie gwarancji i rękojmi może dać ci spokój i zapewnić usuniecie ewentualnych usterek. Dzięki zakupowi mieszkania u dewelopera masz pewność, że dostajesz mieszkanie nowe i wybudowane z najlepszych, dostępnych na rynku materiałów. To nie jedyny atut. Odpada ci także dostosowanie się do zasad sąsiedzkich. Tak jak i ty, wszyscy inni na osiedlu są „nowi”, a więc wszyscy muszą dostosować się do ustalonych ogólnie reguł.
Uwaga. Infrastruktura
Nie ma co ukrywać, nowe bloki powstają zwykle na peryferiach miast. Dla wielu osób to ogromny atut, pod warunkiem, że mają zapewniony dogodny dojazd do centrum i podstawowe wygody w okolicy: sklep, plac zabaw i dostęp do zieleni. Trzeba tylko pamiętać, że miasta rozwijają się w dynamiczny i nie zawsze odpowiadający nam sposób i nie jest wykluczone, że w przeciągu kilku lat dookoła osiedla powstanie hałaśliwa obwodnica miasta czy supermarket.
Gdy liczy się czas
Jest rzeczą pewną, że raczej nie wprowadzisz się do świeżo zakupionego mieszkania. W przypadku transakcji deweloperskiej może to być dopiero początek inwestycji, gdy blok nie jest jeszcze nawet dobrze widoczny. Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj będzie wymagać remontu. Tak czy siak, to rozwiązanie zdecydowanie szybsze. Jeśli sprawa jest faktycznie pilna, możesz pogodzić się z dyskomfortem mieszkania na placu budowy i wprowadzić natychmiast lub po prostu zamieszkać w tym, co jest i dać sobie czas na zgromadzenie środków finansowych na remont i ewentualny wynajem czegoś zastępczego na czas jego trwania.